Skip links
LAHANA

Lahana (Brassica oleracae) turpgiller familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen bitki türüdür. Sonbaharda açan çiçekleri dört taç yapraklıdır.

Lahanın Faydaları

B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içermektedir (1). Meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur.

Bedenin detoksikasyonu ve özellikle detoks organları karciğer, akciğer, böbrek, safra kesisi, dalak, ince ve kalın bağırsak, bağ dokusu ve lenfler üzerinde olumlu etkileri vardır. Karaciğer detoksu, safra detoksu, lenf dekosu, bağ doksu detoksu, böbrek ve akciğer detokus etkisinin yanı sıra sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır (1, 2).

Lenf sistemi üzerindeki etkisinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir.  Mikrop öldürücüdür.  Kansızlık çekenlere ve astımlılara faydalıdır.  Öksürüğü keser, balgamı azaltır. Cinsel gücü ve isteği arttırır.  İştah açıcıdır.  İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.  Romatizma ve siyatik şikâyetlerini azaltmaktadır.  Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır. Kandaki şeker oranını azaltır.  Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir.

Yaşlanma süreçlerine karşı koyan, detoksifikasyonu destekleyen, anti-kanserojen özelliklere sahip olan ve C vitamininden bile daha güçlü bir antioksidan olan askorbigen gibi bazı yeni güçlü biyoaktif maddeler ortaya koyar (2).

REFERANSLAR

  1. Kapusta-Duch J ve diğerleri, Brassica sebzelerinin insan sağlığı üzerindeki faydalı etkileri, Rocz Panstw Zakl Hig, Nisan 2012
  2. Anika E Wagner ve diğerleri, Ascorbigen: kimya, oluşum ve biyolojik özellikler, Clinics in Dermatology, Mart-Nisan 2009